ponedjeljak 16 sep 2024

Građanima u TK dostupni digitalni zdravstveni kartoni

Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona je 03. Juna 2024. godine krenuo sa portalom Portal Pacijent “Moje zdravlje”. Radi se o strateškom projektu i finalizaciji procesa i servisa u implementaciji integrisanog zdravstvenog informacionog sistema. Jedan od ključnih elemenata ovog servisa je što se sada pacijenti aktivno uključuju i postaju dio digitalne transformacije zdravstvenog sistema. Putem portala građani će imati elektronski pristup podacima iz zdravstvenog kartona i uvid u medicinsku dokumentaciju.

Digitalni karton će uveliko olakšati pacijentima u liječenju i ostvarivanju prava budući da će biti omogućen uvid u medicinsku dokumentaciju, nalaze, uputnice, ali i termine naručivanja za specijalističke preglede. Individualnim pristupom, portal e-Pacijent pruža pristup ortopedskim pomagalima, radiološkim procedurama CT, MR i Oftalmologije, te uvid u laboratorijske nalaze.

Neće više biti klasičnih papirnih uputnica, nema nepotrebnih odlazaka ljekarima i stvaranja gužvi. Od sada će pacijenti za sebe ili članove porodice imati pristup nalazima, ortopedskim pomagalima, kao i laboratorijskim nalazima. Kroz Portal Pacijent, pacijenti će imati i pristup e-Uputnicama gdje će u svakom momentu moći povjeriti da li su naručeni na snimanje, u koju ustanovu i u koje vrijeme.

PRISTUP PORTALU

COVID-19 uvršten na Listu profesionalnih bolesti

S ciljem veće zaštite zdravstvenih radnika, zamjenik premijera i federalni ministar  rada i socijalne politike Vesko Drljača uvrstio je COVID-19 na Listu profesionalnih bolesti, saopćeno je danas iz ovog ministarstva.
 
Kako je saopćeno, s obzirom da je za vrijeme pandemije korona virusa u Federaciji BiH više od dvije stotine zdravstvenih radnika inficirano ovim smrtonosnim virusom, a njih čak osamdeset je u nekoj vrsti izolacije, Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH i Federalno ministarstvo zdravstva dostavili su Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike inicijativu za svrstavanje COVID-19 oboljenja izazvanog SARS-CoV-2 na ovu listu.
 
Profesionalnim se smatraju one bolesti koje su prouzrokovane dužim štetnim neposrednim djelovanjem u procesu rada ili radnoj sredini, kao što su poslovi gdje su radnici izloženi hemijskim, fizičkim ili biološkim uticajima.
 
Stav Federalnog ministarstva rada i socijalne politike je da se u slučaju infekcije zdravstvenog radnika korona virusom može govoriti o profesionalnoj bolesti, uzimajući u obzir činjenicu da su oni zbog svog posla izloženi različitim opasnostima, a u konkretnom slučaju ovim virusom.
 
Nakon provedene procedure, federalni ministar donio je neophodne dopune ovog pravilnika i dostavio ih na objavu u Službene novine FBiH.
 
Ova dopuna Pravilnika podrazumijeva da će radnici u zdravstvu ubuduće imati puno veću zaštitu i beneficije s obzirom na okolnosti i opasnosti kojima se, zbog pandemije korona virusa, svakodnevno herojski izlažu, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Napravljen korak bliže ka izgradnji Roditeljkse kuće u Tuzli

Intenzivirale su se pripreme za izgradnju prve tuzlanske Roditeljske kuće, koju gradi Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka, a čija je namjena prije svega smještaj djece oboljele od raka i njihovih porodica tokom liječenja na Odjeljenju za hematologiju i onkologiju Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla.

U prethodnom periodu napravljeni su veliki koraci i napredak u rješavanju pravno – imovinskih pitanja, a koja su bila ključna za ovaj projekat. Naime, uz veliku pomoć Vlade TK sa premijerom Denijalom Tulumovićem na čelu, uz pomoć Ministarstva zdravstva i ministrice Dajane Čolić, uz pomoć Skupštine TK i predsjednika Skupštine Žarka Vujovića i zamjenice predsjednika Skupštine Lejle Vuković te uz pomoć menadžementa UKC Tuzla uspješno su riješeni problemi oko zemljišta na kojem će biti građena Roditeljska kuća.

U posljednih nekoliko sedmica parcela zemljišta na kojem će se Roditeljska kuća graditi je uspješno izdvojena te je Udruženje pribavilo urbanističku dozvolu za gradnju. Kada su stečeni svi uslovi potpisan je i vrlo važan Ugovor, kojeg su potpisali v.d. direktora UKC Tuzla prof.dr.med.sci. Vahid Jusufović i Fikret Kubat, direktor Udruženja Srce za djecu. Potpisivanjem ovog Ugovora definisane su obaveze obje strane i on je "odskočna daska" za sticanje građevinske dozvole te i same izgradnje.

Ova nevjerovatna i brza reakcija svih nivoa vlasti TK, njihovo zalaganje te velika podrška i zalaganje koju su pružili UKC Tuzla, Klinika za dječije bolesti i Odjeljenje za hematologiju i onkologiju su pokazatelj kako je cjelokupna društvena zajednica stala uz djecu oboljelu od raka. Interes djece oboljele od raka svima je primaran i svi su svojim velikim trudom pokazali da se on nikada ne smije dovesti u pitanje.

Roditeljska kuća je mjesto nade, mira. Ona je mjesto gdje se djetinjstvo, prekinuto rakom, ipak nastavlja.

Klinika za neurologiju UKC Tuzla dobila savremenu opremu,pacijenti više neće morati ići vani

U okviru projekta “NeurNet” upriličeno je svečano uručenje Klinici za neurologiju UKC Tuzla suvremeni EEG monitoring sa pripadajućom opremom za uspostavljanje EEG monitoringa i Kabineta za telemedicinu. Vrijednost donacije je 64 000 KM.

Navedena oprema nabavljena je u okviru Projekta NeurNet “Mreža za zbrinjavanje bolesnika sa farmakorezistentnom epilepsijom i uznapredovalom fazom Parkinsonove bolesti”. Radi se o prekograničnom projektu sufinanciranom od strane Europske komisije u okviru Interreg IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.

Zahvaljujući ovoj savremenoj opremi unaprijedit će se dijagnostika i tretman pacijenata sa farmakorezistentnom epilepsijom i uznapredovalom fazom Parkinsonove bolesti, ali i izravno umrežavanje sa referentnim centrom u Zagrebu zbog čega pacijenti iz Federacije BiH više neće morati ići u susjedne zemlje nego će ovu uslugu moći dobiti u Federaciji BiH, rekla je dr.med. Leila Avdić.

Prema riječima Dženite Hukić, menadžerice projekta, donirana oprema nabavljena u okviru pregograničnog IPA projekta NeurNet čiji je vodeći partner Federalno ministarstvo zdravstva, a u projektu učestvuju i Ministarstvo zdravlja Crne Gore i Hrvatski zavod za hitnu medicinu. Projekat se sufinansira sredstvima Evropske komisije i zapravo je usmjeren na povećanje kvaliteta i dostupnosti usluga za pacijente sa farmakorezistentnom epilepsijom i uznapredovalom fazom Parkinsonove bolesti.